Yuvam Dünya ve Galata Wind’den COP27’de iklim krizi için ortak program
Yuvam Dünya ve Galata Wind’den COP27’de iklim krizi için ortak program
07-11-2022

Her yıl iklim krizi konusunda küresel çapta müzakerelerin yapıldığı Conference of Parties (COP), 6 Kasım’da Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde başladı. Türkiye’den Galata Wind Enerji ve Yuvam Dünya Derneği’nin ortak katıldığı konferansta, Yuvam Dünya ve Galata Wind Enerji, 8 Kasım’da bir panel düzenleyecek. “Hikâye değişirse, her şey değişir /The Story Changes Everything” başlıklı panelde Yuvam Dünya Kurucusu ve Başkanı Kıvılcım Kocabıyık, Galata Wind Enerji CEO’su Burak Kuyan, Yuvam Dünya Bilim Kurulu Başkanı Prof. Levent Kurnaz, Yuvam Dünya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gonca Karakaş ve Yuvam Dünya İklim Elçisi Kerem Bursin konuşmacı olarak yer alacak.

Paris İklim Anlaşması’nı onaylayan 195 ülkenin temsilcileri, insanlığın karşılaştığı en büyük meydan okuma olan iklim krizine karşı, 6-19 Kasım tarihleri arasında COP27 İklim Zirvesi’nde bir araya geliyor. Bu yıl “Together For Implementation” (Uygulama için birlikte) sloganıyla yola çıkan COP27’nin katılımcıları arasında Türkiye’den iklim kriziyle mücadele misyonuyla faaliyet gösteren sivil toplum örgütü Yuvam Dünya ile iklim krizine yönelik en önemli çözümlerden biri olan temiz enerji üreticilerinden Galata Wind de yer alıyor.

Yuvam Dünya ve Galata Wind iklim krizi için el ele veriyor

İş dünyası ile sivil toplum kuruluşlarının iklim kriziyle mücadelede aynı noktada buluşması, ortak söylemlerin duyurulması açısından önem taşıyor. İklim kriziyle mücadele konusunda toplumun her kesiminde dönüşüm başlatmayı amaçlayan Yuvam Dünya Derneği ile rüzgâr ve güneşten yüzde yüz yenilenebilir elektrik enerjisi üreten Galata Wind bu yıl COP27’ye beraber katılıyor. Yuvam Dünya ve Galata Wind konferans kapsamında 8 Kasım’da bir panel de gerçekleştirecek. Destekçisi Galata Wind olan panelde, geleceğe nasıl bir iz bırakmak istediklerini ve bunun için üzerlerine düşen rolleri masaya yatıracak olan panelistler, iklim kriziyle mücadeleye yönelik yol haritasını anlatarak katılımcılarla birlikte yeni çözüm yolları arayacak. “Hikâye Değişirse, Her Şey Değişir /The Story Changes Everything” adlı panel, neslin değişen hikâyesine ve bireyin, toplumun, kurumların dönüşümüne vurgu yapacak. Panele Yuvam Dünya Kurucusu ve Başkanı Kıvılcım Kocabıyık, Galata Wind CEO’su Burak Kuyan, Yuvam Dünya Bilim Kurulu Başkanı Prof. Levent Kurnaz, Yuvam Dünya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Effect BCW CEO’su Gonca Karakaş ve Yuvam Dünya İklim Elçisi ünlü oyuncu Kerem Bursin katılacak.

“Yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırmak zorundayız”

Galata Wind CEO’su Burak Kuyan yenilenebilir enerjinin öneminin her geçen arttığına dikkat çekerek panel öncesi şunları söyledi: “Gelecekte daha sağlıklı, daha güvenli ve daha yaşanabilir bir dünya için bugün düşük karbonlu çözümlerle emisyonları azaltmamız gerekiyor. Bu konuda alınacak aksiyonların gecikmesi, fosil yakıtların kullanılmaya devam etmesi, doğayı yok eden eylemlerin sürmesi ve iklim değişikliğinin etkilerinin her geçen gün daha acımasız hale gelmesine neden olacaktır. Bu nedenle temiz ve yenilenebilir enerjinin, tüm sektörlerin sürdürülebilir dönüşümünde kilit bir rolü var. Yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırmak zorundayız.”

“İnsanlığın geleceği için önemli bir buluşma”

Yuvam Dünya’nın iklim kriziyle mücadelesi adına COP27’ye katılmasının önemini vurgulayan Yuvam Dünya Kurucusu ve Başkanı Kıvılcım Kocabıyık ise şunları söyledi: “COP27, gezegenin ve insanlığın geleceği için çok önemli bir buluşma. Her COP’ta yeni adımlar atılıyor. COP27’nin de bu önemli adımların atılacağı bir zirve olmasını bekliyoruz. Ülkelerin emisyon azaltım taahhütlerini (NDC) mutlaka güçlendirmesi gerekiyor. Şu ana kadar olan taahhütler 1.5 dereceye denk gelen güvenli ısırma sınırını gerçekleştirmeye yetmiyor. Bilim insanları 1.5 dereceyi aşan ısınmanın sonuçlarını ‘felaket’ olarak tanımlıyor. Hala zaman varken, tüm ülkelerin bu büyük meydan okumaya karşı ortak hareket edebilmesini arzuluyoruz. Umarım COP27, bunun gerçekleştirildiği zirve olur. Biz Yuvam Dünya olarak bu çabanın sonuna kadar destekçisiyiz ve elimizden gelen her şeyi yapmakta kararlıyız.”

Söz konusu zirveler, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin (UNFCCC) en üst karar alma forumu olarak kabul ediliyor. Her yıl farklı bir ülkede düzenlenen Taraflar Arası Konferansların birincisi, 1995 yılında Berlin, Almanya’da gerçekleşmişti. Bir önceki zirve olan COP26 ise İngiltere ve İtalya tarafından Glasgow, İskoçya'da ortaklaşa düzenlenmişti.